Svet Zuzany Kanisovej

Prvá reakcia na módu
Už v útlom detstve, obdivovala šaty svojej mamy, starej mamy a tety. Práve teta bola dosť špecifický človek. Napriek tomu, že žila v socializme, sa na tú dobu o seba dôkladne starala, čím vyčnievala z davu. Sama si šila oblečenie a používala vychytávky typu lak na nechty značky Dior a rôzne krémiky… bola to dáma v pravom zmysle. Od nej  dostala k piatym narodeninám svoju prvú kabelku a neskôr aj prvý parfum. Ona a jej mama tak nejako prirodzene ovplyvnili a priviedli ju k móde.barbie.jpg
Oblečenie si tiež šila aj jej mama
Začínala tým, že šila šaty pre bábiky Barbie. Dokonca vodovými farbami maľovala látky a sušila ich na radiátore, ktorý bol potom celý špinavý. A neskôr si chcela ušiť niečo aj pre seba, mohla  mať asi 11 rokov, keď s tým začínala.
Kopírovala to, čo videla doma?
Skôr ich pozorovala, išla tou vlastnou cestou. Aj keď… sprvu všetkým ženám v rodine brala topánky na vysokých podpätkoch a producírovala sa v nich. Oblečenie si však od nich nepožičiavala. Až niekedy v puberte od otca a starého otca. Saká, bundy, kravaty… vtedy to bolo strašne moderné..
Bola depešáčka či metalistka?
Bola depešáčka telom aj dušou! Nosila kocku na hlave, na nohách vysoké zaväzovacie topánky a obliekala sa iba do čiernej. Depeche Mode ju ovplyvnili v móde aj myslení. Bola rebelka, robila to, čo som chcela. Kvetované šatočky ju nezaujímali.
Jej rodičia to brali ťažko?
Pamätá si, že vtedy mame povedala, nech to s ňou vydrží, že sa časom „unormálni“, a oni to rešpektovali. Keďže  sa dobre učila, nechali ju tak. A možno aj vedeli, že zasahovať jej do života by bolo márne. Mala  obrovskú slobodu a za to je im určite nesmierne vďačná.panenka.jpg
Čo prišlo po depešáckom období?
 
Gotické obdobie. Myslím, že bola neprehliadnuteľná… ale nebol to prvoplánový účel. Ona sa tak skrátka cítila dobre. Zlom nastal, až keď sa ako 17-ročná začala venovať navrhovaniu oblečenia, potom sa celá tak nejako scivilizovala.
Dovtedy o navrhovaní oblečenia nebola reč. Ako dospela k tomuto nápadu?
Veľmi jednoducho. Na tú chvíľu si pamätá veľmi dobre. S jej vtedajším priateľom cestovali autobusom z Petržalky a začali uvažovať, že by mohli urobiť módnu prehliadku. A to sa im aj podarilo. Tak vznikla značka ZOE. Počas dospievania  písala básne, chcela byť umelkyňa. Jedného dňa sa však niečo zmenilo, nenapísala už ani riadok a všetka jej pozornosť sa presunula do vizuálneho vyjadrenia. Navrhovanie ju tak veľmi bavilo. Celý ten proces tvorby, pretvárania myšlienky na oblečenie, módne prehliadky až po sezónne kolekcie.